Mnoho placených her je dostupných v pirátské verzi. Jak časté a jak nebezpečné je pirátsví?
Mnoho her na Google Play je placených, ale hráči si je přesto chtějí stáhnout zdarma. Podle některých vývojářů dokonce neváhají psát e-maily a žádat, aby vývojáři dali hru bezplatně. A nejednou prý přitom sáhnou i k výhrůžkám nebo nadávkám. Když to nepomůže, zkoušejí si stáhnout hry zdarma z nelegálních zdrojů. Hacknuté, cracknuté, upirátěné. Kolik je vlastně pirátů a jsou pirátské hry bezpečné?
Podle dostupných statistik se až 95 % všech her na Android, které jsou placené, ukradne. Autoři her sice mnohdy používají protipirátskou ochranu, ta ale není spolehlivá, ba, po pravdě, spíše naopak. Na mnohých pirátských serverech se tak objevují k downloadu cracknuté hry nebo různé patche, díky kterým lze hry hrát zdarma, případně lze do nich získat zdarma různé placené položky.
Háček je ale v tom, že zatímco aplikace z Google Play od většiny vývojářů jsou bezpečné, hacknuté hry mohou obsahovat škodlivý kód, který ovládne telefon a může s ním dělat nečekané věci. Tou nejméně problematickou je zobrazování různých reklam a zpráv, v horším případě mohou hacknuté hry odesílat i placené SMS zprávy nebo volat na linky s vysokým tarifem - a to se pak hra zdarma může opravdu prodražit. A podle odborníků rozhodně není vyloučena ani možnost krádeží peněz prostřednictvím mobilního bankovnictví.
Vzhledem k častému pirátsví není divu, že množství škodlivého softwaru, takzvaného malwaru, na mobilních telefonech strmě roste. Bezpečnostní firma Sophos mezi čtyřmi největšími trendy pro rok 2018 uvádí právě explozi škodlivého softwaru pro Android a přidává i statistiky: Loni tato firma obdržela 10 milionů vzorků podezřelého softwaru z telefonů s Androidem a 77 % z nich opravdu obsahovalo malware. Nejčastěji šlo o škodlivé kódy z rodiny Rootnik následované malwarem Pornclick a Axent.
Na stejná rizika upozorňuje i další bezpečnostní firma, Kaspersky Lab, která varuje před bankovními troskými koni a ransomwarem (vyděračským softwarem pro mobilní telefony). Menší riziko pak, alespoň z hlediska škod, představují různé reklamní malwary, které uživatelům jen znepříjemňují život.
Vývojáři se mnohdy netají rozčarováním. "Naše hry nabízíme za velmi nízké ceny do padesáti korun, přesto nám stále někdo píše, ať je dáme zcela zdarma. A hacknuté verze se už bohužel objevují na pirátských serverech," řekl nám jeden z vývojářů, který si nepřál být jmenován. "Problémem je nejen to, že se pak vývoj hry jen těžko zaplatí - a lze tak těžko očekávat vývoj her nových, ale i to, že řada hacknutých her je nefunkčních. Uživatelé nám pak píší, že hry nefungují, nebo že jim nakazily smartphone - a když je požádáme o číslo transakce na Google Play, abychom vše mohli ověřit, přiznají, že mají hru nelegálně. Co jim pak máme říci?" dodává.
Na Androidu je pirátství hodně rozšířené, lepší je situace na iOS od společnosti Apple. Tam podle dostupných odhadů činí "jen" 50 - 60 procent, ukradne se tedy "pouze" každá druhá aplikace.
Někdo by si možná myslel, že když Google prodává na Google Play aplikace, bude s pirátsvím bojovat, nebo ho aspoň nebude podporovat, nicméně zvnějšku se to jeví, že je to spíše naopak. Řadu hacků populárních placených her lze ve vyhledávači Google snadno nalézt, a to přesto, že by Google nepochybně byl schopen je z výsledků vyhledávače odstranit.
Výsledkem celého problému je, že mnohá studia nabízejí jen jednu nebo dvě adventure hry a pak s vývojem přestanou. Nevyplatí se jim a reklamami svá díla "ničit" nechtějí. Klasické point-and-click adventury jsou spíše minoritním žánrem, takže bez podpory uživatelů, kteří tyto hry mají rádi, zřejmě nemají šanci nijak vzkvétat. Přesto doufáme, že se nové zajímavé hry budou stále objevovat, abychom zde měli o čem psát a měli jsme co hrát.
(Foto: Pixabay)