Proč adventury vyvolávají kontroverze? Kde se vzaly? Které byly ty nejslavnější? A jaká je jejich budoucnost?
Adventury jsou hry, které vyvolávají kontroverze: Jedni je milují, druzí je nenávidí. Proč? Možná proto, že na rozdíl od jiných typů počítačových a mobilních her vyžadují trochu přemýšlení. Za to ale hráče často odmění propracovaným příběhem a dějem, který se stále vyvíjí. Ale nenechme se mýlit: I adventury mohou mít mnoho podob.
První adventure hry – nebo prostě adventury – a někdy se používá i slovo quest – byly čistě textové. Hráč se z textu dozvěděl zápletku, bylo mu řečeno, kde se nachází a co může dělat. Třeba: Probudil jsi se v zamřížované cele. Nic si nepamatuješ. Co dál? A hráč se rozhlédl, našel pilník, přepiloval mříže...
Tak, jak se zlepšovaly počítače, proměňovaly se i adventury. Textové popisy nahrazovala grafika, měnilo se i rozhraní. Zprvu hráči i v grafických adventurách používali textové příkazy – třeba jdi, seber předmět, použij předmět, později se tyto příkazy změnily v grafické ikony a nakonec nejčastěji stačilo prostě kliknout na nějaké místo a hrdina hry postupně udělal to, co bylo možné udělat. Tak si na první kliknutí třeba předmět prohlédl a na druhé ho sebral. I proto se dnešní adventury často označují jako point-and-click adventury.
Základem adventur je propracovaný děj a sbírání i používání předmětů: V zastrčené krabici najdete klíč, kterým otevřete dveře, z různých ingrediencí uvaříte kouzelný lektvar... V některých adventurách najdete i různé hlavolamy – a jak už to tak bývá, existuje spousta jejich příznivců i odpůrců. Stejně jako se najdou příznivci a odpůrci adventur, kde hlavním úkolem je nacházet v grafice skryté objekty (odtud další název jedné kategorie adventur používaný v anglicky mluvících zemích – hidden objects games; ale pozor, ne všechny hry, které jsou označeny jako hidden objects games, jsou skutečně adventury – někde prostě jen hledáte skryté obrázky a o nic zajímavějšího v nich nejde).
Společným znakem všech adventur bývá rozvíjení děje a nacházení stále nových a nových míst – a předmětů. V tom ostatním se ale, jak už bylo naznačeno, mohou výrazně lišit. Někde je hrdina animovaný a chodí po scéně, jinde statický, v dalších vidíte scénu jeho očima. Některé hry využívají hodně textů, jiné se snaží text minimalizovat, aby hráč nemusel stále jen číst a číst... A v některých zase jde jen o to odněkud uniknout – takže tu máme žánr Escape Adventure.
Slavným obdobím adventur byla 80. léta 20. století. Mezi nejslavnější adventure hry patří ty, které tehdy vydala společnost Sierra On-Line, konkrétně série King's Quest, Police Quest, Space Quest nebo Leisure Suit Larry (z jeho předělávky pro Android je i obrázek nahoře), ale také The Secret Of Monkey Island od LucasArts nebo The Legend of Kyrandia (viz jeden z obrázků zde) od Westwood Studios či Simon the Sorcerer (viz jeden z obrázků zde) od Adventure Soft.
Jak názvy napovídají, slavné hry měly nejrůznější náměty a odehrávaly se v nejrůznějších prostředích. Častým prvkem je použití magie, což z výše uvedených platí třeba o Kyrandii nebo o Simonovi, tyto hry vás ale zavedou i do vesmíru (Space Quest), na exotické ostrovy (Monkey Island) nebo s Larrym za dobýváním ženských srdcí.
Na tvorbě adventur se podílela i řada známých osobností. Za všechny jmenujme spisovatele Douglase Adamse, který ve spolupráci s firmou Infocom stál u zrodu hry vycházející z jeho populární knihy Stopařův průvodce po galaxii – a také druhé, méně známé, nazvané Bureaucracy.
Mnoho adventur vzniklo také v Česku. Mezi ty známější patří Tajemství Oslího ostrova od Pterodon Software, Dračí historie od NoSense, Polda od Zima Software nebo Swigridova kletba od Agawa.
I když leckdo stále dokola mluví o zániku žánru adventur, není pravda, že se tyto hry dnes již nehrají a nevznikají nové. Právě naopak: S novými přírůstky se lze potkat nejen na klasických počítačích, ale také na mobilních zařízeních – chytrých telefonech a tabletech. Výkon a grafika těchto věciček už totiž na hraní adventure her bohatě stačí.
Některé z mobilních adventur jsou pouze klonem již dříve vydaných her pro PC – například první díl již výše zmíněné série Leisure Suit Larry, který ovšem v éře mobilních zařízení přináší výrazně vylepšenou grafiku i proměnu některých zápletek. A některé jsou dokonce skutečně jen přenesením původních her na mobilní platformu – především systém ScummVM umožňuje na zařízeních s Androidem spustit hry původně vytvořené pro PC – třeba Indiana Jones and the Last Crusade, již zmiňované The Secret of Monkey Island nebo Simon the Sorcerer, Goblins a další. Je však třeba samozřejmě se smířit s grafikou odpovídající době vzniku těchto her.
A pak jsou tu adventure hry, které vznikají pro mobilní zařízení dnes. Pokud zůstaneme u Androidu a na Google Play, je třeba říci, že se zde tyto hry poměrně těžko hledají, protože jako Adventure (dobrodružnou) hru tu vývojáři označují leccos. A zadáte-li do vyhledávání point and click adventure, ani tehdy nemáte vyhráno, protože vyhledávač Google Play ani zdaleka nenajde vše, co je tu v tomto žánru ke hraní.
Zmiňme zde tedy alespoň několik mobilních point and click adventure her, které jsou na Google Play k mání a které vznikly buď přímo pro mobilní zařízení, nebo na ně byly plnohodnotně upraveny. Za zahrání rozhodně stojí třeba The Silent Age od House on Fire, která je zdarma, je poměrně rozsáhlá, má propracovaný děj a zajímavou grafiku: . Pokud jste ochotni si připlatit, pak nelze nezmínit hru Machinarium od Amanita Design: . Další zajímavou bezplatnou adventure hrou je bezpochyby i Mutanti vs. Vyvolení od týmu GameStylus, která kromě zajímavé grafiky a atmosféry světa budoucnosti má i tu výhodu, že je kompletně česky: .
Snad i jen tento krátký přehled mobilních adventur ukazuje, že se tento žánr stále vyvíjí a má stále nové a nové zástupce. Těm nejlepším mobilním adventurám zdarma se věnujeme ve zvláštním článku zde: 5 nejlepších adventur pro Android zdarma.
Jak říká klasik, činit jakékoli předpovědi je ošidné – obzvláště, mají-li se týkat budoucnosti. Žánr adventure her prošel řadou proměn, z nichž některé si získaly srdce hráčů, jiné nikoli – a řada dalších prostě hráčskou základnu rozděluje.
Kam se přikloníte vy? Dáte přednost hře namluvené, nebo čistě textové? Chcete raději tu ručně kreslenou – a ručně animovanou, nebo preferujete renderovanou grafiku? Jste ochotni za mobilní adventure hru zaplatit, nebo vám nebude vadit sem tam nějaká reklama? Chcete v ovládání konkrétní příkazy, nebo raději jen ťuknete na zajímavá místa a předpokládáte, že hrdina udělá nějakou rozumnou akci?
Základem úspěšnosti adventure hry je dnes jednoznačně zajímavý děj, pěkná grafika a řešení úkolů, které nejsou překombinovaně komplikované (i když tady, jak se ukazuje, jde o velmi individuální pohled: Co jednomu hráči přijde složité, to jiný považuje za příliš jednoduché). My v magazínu GameCondor věříme, že éra adventur ještě zdaleka neskončila. Jen bude, jako tomu bylo i dříve, nepochybně platit, že tento typ her není pro každého. Určitě ne pro ty, kdo raději střílí po všem, co se hýbe, než by sledovali příběh a přemýšleli, co by měl hrdina udělat pro to, aby se v něm dostal dál.
(Obrázky: Leisure Suit Larry, The Legend of Kyrandia, Simon the Sorcerer)